Technolog w przemyśle spożywczym  

W 24. odcinku programu „Chcę u Ciebie pracować” odwiedziliśmy firmę Mokate w Żorach, która działa na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tym razem pokażemy, jak wygląda praca technologa w firmie produkującej m.in. kawę i herbatę oraz półprodukty do przemysłu spożywczego.

Grupa Mokate jest jednym z największych producentów kawy i herbaty oraz półproduktów do przemysłu spożywczego w Europie Środkowo-Wschodniej. Eksport stanowi ponad 60 proc. działalności firmy, która lokuje swoje produkty w Europie, na Bliskim i Dalekim Wschodzie oraz w krajach Afryki i obu Ameryk. Wyroby eksportowane są do ponad 70 krajów na całym świecie. Pod nazwą „Mokate” przedsiębiorstwo działa od 1990 roku, lecz tradycje biznesowe w rodzinie właścicieli sięgają przełomu XIX i XX wieku. Dzisiaj Mokate to grupa 9 firm działających w Polsce i zagranicą. Jest producentem kawy, herbaty, zabielaczy, kakao, napojów czekoladowych, pieczywa, ciastek i półproduktów do przemysłu spożywczego. Grupa jest jednym z największych producentów FMCG w Polsce, Czechach, Słowacji i Węgrzech. Na całym świecie zatrudnia ponad 1700 osób.

- W Mokate, tak jak w rodzinie, dzielimy się obowiązkami i wzajemnie dbamy o siebie. Taki model przenosimy również na relacje w zespole, niezależnie od lokalizacji, czy odległości między fabrykami w Ustroniu, Żorach i Voticach. Staramy się być blisko spraw naszych pracowników i wspólnie z nimi rozwiązywać problemy oraz pokonywać kolejne wyzwania – mówi Adam Mokrysz, prezes grupy Mokate.

Do zadań technologa w przemyśle spożywczym, stanowiska przedstawionego w 24. odcinku, należy m.in. współpraca z dostawcami, dobór i wdrażanie nowych surowców; opracowywanie i wdrażanie nowych produktów; prowadzenie testów produkcyjnych; weryfikacja jakości i znakowania opakowań produktów; ciągłe podnoszenie kwalifikacji; udział w wydarzeniach branżowych oraz analiza i optymalizacja kosztów produkcji.  

ODCINEK 24.

Grupa jest jednym z największych producentów FMCG w Polsce, Czechach, Słowacji i Węgrzech. Na całym świecie zatrudnia ponad 1700 osób.

Technolog w przemyśle spożywczym to osoba o wszechstronnych zainteresowaniach i specjalistycznej wiedzy. Osoba orientująca się w obszarach wytwarzania i wykorzystania żywności, łącząca wiedzę z zakresu nauk biologicznych, chemii spożywczej, biotechnologii żywności, inżynierii maszyn produkcyjnych, czy też nauk związanych z szeroko pojętą dietetyką i prawem żywnościowym. Praca na stanowisku technologa w Mokate to skrupulatnie analizowane i testowane surowce, niezliczone próby laboratoryjne oraz produkcyjne, stała weryfikacja jakości produktu przy wykorzystywaniu specjalistycznego sprzętu i najnowocześniejszych urządzeń pomiarowych.

Osoby zatrudnione w firmie Mokate, oprócz stałego wynagrodzenia, mogą liczyć na pakiet ubezpieczeń i szkoleń, bezpłatne dojazdy oraz karty multisport. Do dyspozycji pracowników dostępna jest również stołówka. Dodatkowo pracownicy zapraszani są do wyrażania opinii, a za kreatywność i zaangażowanie są doceniani. Przykładem jest program „KAIZEN - Wygraj pomysłem!”, skierowany do pracowników firmy z wyłączeniem średniego i wyższego szczebla zarządzania. Celem programu jest czynienie pracy ciekawszą, łatwiejszą, tańszą i bezpieczniejszą. Nagrodami dla najlepszych pomysłów są dodatkowe premie kwartalne w wysokości tysiąca złotych. Pomysł, który przyniesie największe oszczędności nagradzany jest bonem na wakacyjny wyjazd z rodziną o wartości 15 tys. zł. Do tej pory pracownicy zgłosili już niemal 50 pomysłów racjonalizatorskich.

PARTNER PROGRAMU

Katowicka SSE S.A. została powołana rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1996 roku. Utworzono ją w celu wsparcia i przyspieszenia procesów restrukturyzacyjnych oraz stworzenia nowych miejsc pracy w regionie. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych. Obecnie w KSSE działa ponad 300 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały około 31 mld złotych i stworzyły ponad 76.000 miejsc pracy. KSSE posiada w swej ofercie działki o łącznej powierzchni 2614ha w 40 gminach, z czego 900 ha jest wciąż dostępne dla inwestorów. 

Copyright (c) 2018 POLSKA PRESS GRUPA

Obserwuj nas